Ziemassvētku vēstneši – mandarīni

Viena no pirmajām asociācijām, kas rodas, izdzirdot vārdu ziema vai Ziemassvētku laiks, ir mandarīni. Gardie citrusaugļi ir iecienīti arī pie mums, sevišķi tuvojoties gada skaistākajiem un sirsnīgākajiem svētkiem. Mandarīni garšo gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tos var ēst uzreiz vai pagatavot gardās kūkās, kokteiļos, siltos dzērienos vai izmantot ēdiena dekorēšanai. Noskaidrosim, kā mandarīni cēlušies un, vai tie nāk par labu mūsu veselībai!

Mandarīnu vēsture

Par mandarīnu izcelsmes valsti ir uzskatāma Ķīna un Vjetnamas dienvidi, savukārt Eiropā to audzēšana tika uzsākta tikai 19. gadsimta sākumā. Gluži tāpat kā pie mums, arī citviet pasaulē mandarīni tiek uzskatīti par neatņemamu Ziemassvētku našķi. Vai zinājāt, ka nākamā lielākā mandarīnu audzētāju valsts aiz Ķīnas ir Spānija?

Kāpēc mandarīni ir tik vērtīgi?

Mandarīna sastāvā ir cukurs, dažādas organiskās skābes, vitamīni, piemēram, C un B grupas vitamīni un fitoncīdi, bet mizā apmēram 1% līdz 2% ēteriskās mandarīnu eļļas, tāpēc to bieži izmanto sveču liešanā vai smaržvielu pagatavošanā. Mandarīnu var uzskatīt arī par diētisku produktu, jo veicina vielmaiņu, uzlabo gremošanas darbību un nodrošina organismu ar nepieciešamajiem vitamīniem.

Mandarīni skaistumam

Pateicoties mandarīnu sastāvā esošajām vielām, to maska palīdz gan pret sausu, gan taukainu sejas ādu. Dažādas sejas maskas var pagatavot arī mājās, pievienojot olu vai degvīnu, kas panāks vēlamo efektu. Ādas krāsu uzlabos sastāvā esošais dzeltenais pigments, tostarp karotīns. Ja ievērojat diētu vai ēdat veselīgi, atcerieties, ka mandarīns 85,2% sastāv no ūdens un tikai 0,003% tauku. Interesanti, ka vidēja lieluma mandarīns satur 40 kalorijas, kas ir aptuveni 2% no ieteicamās dienas devas.

Ripe mandarines on wooden background

Vai visas mandarīnu šķirnes ir vienādas un kā tās uzglabāt?

Pasaulē zināmi dažādi mandarīnu veidi, taču dodoties iepirkties, reti kurš tiem pievērš uzmanību. Mandarīnu audzētāji lielākoties izšķir šādas mandarīnu šķirnes:

  • Klementīni – visizplatītākais mandarīnu veids. Šie mandarīni ir izmērā vismazākie, kā arī ļoti saldi un bez sēklām. Klementīni tiek audzēti tādās valstīs kā Spānija, Marokā un citos Ziemeļāfrikas reģionos;
  • Tanžerīni – līdzīgi klementīniem, bet ar sēklām. Tie ir viegli mizojami un saldi, bet ātro bojājas. Istabas temperatūrā tie svaigi saglabāsies līdz trīs dienām, bet ledusskapī līdz septiņām dienām. Tanžerīni tiek audzēti Ķīnā un Mjanmā, un to sezona ilgst no oktobra līdz pat aprīlim;
  • Sacuma – ir ļoti saldi, ar plānu un gludu mizu, kā arī bez sēklām. Sacuma dzimtene ir Japāna;
  • Tangori – apelsīna un mandarīna krustojums, kuriem ir dikti plāna miza, kā arī gaiši oranžs un aromātisks mīkstums;
  • Ovari – sacuma mandarīnu veids bez sēklām. Tie ir saldi un sulīgi, bet audzēšanai nepieciešams vairāk mitruma.
 
Autors:
Par mani: Jana Kalniņa - budžeta plānošanas un privāto finanšu eksperte. Jana ieguvusi bakalaura grādu biznesa vadībā un kopš 2009.gada raksta par privātajām finansēm, budžeta plānošanu, ieguldījumu un kreditēšanas iespējām Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *