Veselīga ēdienreize skolēnam. 3 padomi, veidojot ēdienkarti

Kad atsākusies skola, laiks padomāt arī par to, kāda ir bērna ēdienkarte, lai sniegtu visus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Uzturvielas nodrošinās organismam nepieciešamo vielu pamata grupas, lai bērns augtu stiprs un vesels, kā arī sniegs enerģiju visas dienas garumā. Kas notiek, ja uzturs netiek sabalansēts? Zūd ne tikai koncentrēšanās spējas un uzmanība, bet var pasliktināties veselība, muskuļu un kaulu attīstība, kas augšanas procesā ir ļoti nozīmīgi. Kas bērnam jāēd? Par to lasiet tālāk.

 Group Of Pupils Sitting At Table In School Cafeteria Eating Lunc

Uzturvielām bagāta maltīte

Lai Jūsu atvase augtu vesela, jau laikus jāpieradina pie veselīga uztura. Pēc iespējas vairāk jāizvairās no neveselīgas pārtikas, piemēram, ātrajām uzkodām, čipsiem un limonādēm, kas bojā ne tikai organisma darbību, bet arī zobus.

Produkti, kuru sastāvā ir ogļhidrāti

Skolas laikā bērnam svarīgi uzņemt ogļhidrātus, kas sniegs enerģiju un sāta sajūtu. Maize, svaigi augļi un dārzeņi, rīsi, putraimi, griķi ir ogļhidrātiem bagāti produkti. Šo pārtiku ieteicams pasniegt brokastīs, lai bērnam būtu enerģija doties uz skolu un mācīties. Jāpiebilst, ka baltmaize un smalkmaizītes nav ieteicams lietot uzturā, jo veicina aptaukošanos.

fresh fruits and vegetables isolated on white background

Olbaltumvielām bagāti pārtikas produkti

Olbaltumvielas bērnam nepieciešamas, lai:

 • Organismā veidotu jaunas šūnas;

 • Uzlabotu asins sastāvu

 • Veicinātu vielmaiņu;

 • Uzlabotu imūnsistēmu.

Produkti, kas satur olbaltumvielas:

 • Zivis;

 • Piena produkti;

 • Olas;

 • Pākšaugi;

 • Rieksti un sēklas.

Šo pārtiku jāiekļauj bērna pusdienu ēdienkartē vai vakariņās. Piedāvājiet bērnam glāzi piena launagā vai vakarā, skatoties iecienītāko televīzijas pārraidi. Lielveikalos plašā klāstā pieejami piena dzērieni, piemēram, ar šokolādes, zemeņu vai banānu garšu. Šos dzērienus iecienījuši daudzi bērni, bet ņemiet vērā, ka to sastāvā ir saldinātāji un vielas, kas var kaitēt Jūsu atvases veselībai.

lunch box,school lunch with sandwich

3 padomi, veidojot bērna ēdienkarti

Gluži tāpat kā ikvienam pieaugušajam arī bērniem nepieciešams sabalansēts uzturs.

 • Neaizmirstiet, ka brokastis ir svarīgākā ēdienreize, jo tā ne tikai nodrošinās spēku visai dienai, bet atjaunos nakts miegā iztērētās enerģijas rezerves;

 • Katrā ēdienreizē piedāvājiet bērnam augļus un dārzeņus, lai uzņemtu šķiedrvielas un minerālvielas. Piemēram, ābolu vai banānu bērns var paņemt līdzi uz skolu un apēst to starpbrīžos, remdējot izsalkumu;

 • Ūdens rezerves bērna organismā izsīkst ātrāk, nekā pieaugušajiem, tāpēc bērnam regulāri jāpadzeras. Iemāciet bērnam lietot tīru ūdeni, nevis saldinātos dzērienus. Nav ieteicams slāpes remdēt ar jogurtu, kefīru vai pienu, jo to sastāvā ir tauki, ko nevajag uzņemt papildus ierastajām ēdienreizēm;

 • Dažādojiet maltīti, ik dienu bērnam piedāvājot ko citu. Zināms, ka mazie ķipari reizēm mēdz būt visai izvēlīgi un nevēlēsies regulāri ēst vienu un to pašu.

 
Autors:
Par mani: Jana Kalniņa - budžeta plānošanas un privāto finanšu eksperte. Jana ieguvusi bakalaura grādu biznesa vadībā un kopš 2009.gada raksta par privātajām finansēm, budžeta plānošanu, ieguldījumu un kreditēšanas iespējām Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *