Burkāni un burkānu sula veselībai. Kas tajā tik vērtīgs?

Burkāns gan jau visiem asociējas kā īsts rudens dārzenis, kas garšo ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Tie labi garšo gan svaigā veidā, gan zupās, sautējumos un salātos, turklāt ir viens no pilnvērtīgākajiem rudens dārzeņiem. Taču, vai Jūs zināt, kāpēc burkāni ir tik veselīgi un nepieciešami mūsu organismam? Lūk, to noskaidrojiet, lasot tālāk.

fresh carrot bunch on grungy wooden background

Burkāns – dārzenis, kas satur organismam nepieciešamas vielas

Burkāni ir vieni no vecākajiem sakņu augiem, ko cilvēki izmanto jau vairākus tūkstošus gadu. Šis dārzenis satur organismam un veselībai nepieciešamas vielas, tajā skaitā:

 • B1, B2, K, PP un E vitamīnus;
 • Kāliju;
 • Dzelzi;
 • Cinku;
 • Jodu;
 • Fosforu un citas minerālvielas.

Burkāni lielā daudzumā satur karotīnu, kas organismā pārvēršas par A vitamīnu, kas uzlabo gļotādu un ādas stāvokli. Ne velti burkānus ieteicams lietot uzturā, ja vēlaties iegūt dabisku un vienmērīgu iedegumu sauļošanās laikā. Tāpat burkāni palīdz asinsritei, paaugstinot hemoglobīna līmeni. Savukārt pateicoties varam, dzelzim, mangānam un citām vielām, burkāni uzturā jālieto tiem, kuri cieš no mazasinības.

Burkānu sula – kādu labumu tā sniedz?

Burkānu sulā esošais A vitamīns veicina olbaltumvielu sintēzi un augšanu, tāpēc šī sula jo īpaši jālieto bērniem. Burkānu sulas sastāvā ir arī selēns, kas nepieciešams imūnsistēmai, jo tā aizsargā mūsu šūnas no nelabvēlīgiem procesiem. Šo sulu iespējams jaukt ar citām sulām, piemēram, ābolu, kas sniegs pavisam citu garšu. Atcerieties, ka nav ieteicams lietot ikdienā vairāk par 4 litriem burkānu sulas, jo tādā veidā Jūsu āda kļūs nepatīkami dzeltenīga.

Fresh Carrot Juice And Organic Raw Carrots On A Wooden Table.

Burkāni mēdz arī pārsteigt!

Vai zinājāt, ka pasaulē lielākais burkāns ir bijis 8, 61 kilogramus smags un 5,14 kilogramus garš? Mēdz teikt, ka burkānu dzimtene ir Vidusāzija, taču tos uzturā lietojuši arī senie grieķi, romieši un ēģiptieši. Pēc dažādiem zīmējumiem var spriest, ka burkānus izmantoja ne tikai kulinārijā, bet arī ārstniecībā, veicinot gremošanas trakta darbību un uzlabojot redzi.

Fakti par burkānu lietošanu uzturā

Kā jau ar ikvienu ēdienu, arī burkāniem ir savas garšas īpatnības. Atcerieties, ka:

 • Nomizotus burkānus nedrīkst turēt ūdenī, citādi zūd C vitamīns un minerālsāļi;
 • Burkāni, kas par daudz pārvārīti ir gan negaršīgi, gan zaudējuši organismam nepieciešamās uzturvielas;
 • Lai nezaudētu uzturvielas, ēdienus, kuru sastāvā ir burkāni, jāizlieto pēc iespējas ātrāk;
 • Burkānu garšu īpaši izceļ medus;
 • Burkāns labi garšos kopā ar āboliem, mārrutkiem, riekstiem un citronu.
 
Autors:
Par mani: Jana Kalniņa - budžeta plānošanas un privāto finanšu eksperte. Jana ieguvusi bakalaura grādu biznesa vadībā un kopš 2009.gada raksta par privātajām finansēm, budžeta plānošanu, ieguldījumu un kreditēšanas iespējām Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *